Nowa publikacja o OSP w Gminie Andrychów

Publikacja, której wydawcą jest Fundacja „Memo”, jest piątą z kolei, która ukazała się w ramach serii wydawniczej „Biblioteka Archiwum Gminy Andrychów”, nad którą Patronat Honorowy objął Burmistrz Andrychowa.

Książka została podzielona na dziesięć rozdziałów, w dziewięciu przedstawiona została historia poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Andrychów, w ostatnim krótko omówiona została historia Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Andrychowie. To właśnie Prezeska tego Zarządu Anna Janeczko umieściła na okładce książki, swoistą jej rekomendację, czytamy tam m.in:

„Szanowni Państwo!Przed Wami publikacja, która prawdopodobnie nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie wytrwała praca osób zaangażowanych w działalność Fundacji „Memo” a także tych druhów, którym leży na sercu zachowanie pamięci o przeszłości.

Z przyjemnością zapraszamy w podróż do korzeni pożarnictwa Ziemi Andrychowskiej. Podczas tej wędrówki spotkamy wielkich społeczników, organizatorów i ludzi, dla których los lokalnej społeczności nigdy nie był obojętny. Poznamy losy dziewięciu lokalnych jednostek ochotniczych straży pożarnych, które dzisiaj zrzeszają ponad 1200 osób. Będzie to również podróż do wartości, którymi żyją pokolenia andrychowskich ochotników. (…)

Minione 182 lata to okres prężnego rozwoju ochotniczego pożarnictwa w Andrychowie i okolicznych wsiach. Wraz z postępem cywilizacyjnym zmieniła się charakterystyka zagrożeń. Dzisiaj już nie tylko gasimy pożary, ale usuwamy także wiele innych miejscowych zagrożeń. Sikawki konne zostały zastąpione przez specjalistyczne pojazdy pożarnicze. Dysponujemy sprzętem i środkami ochrony indywidualnej na miarę współczesnych wyzwań. Dzięki doskonałej współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zyskujemy niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające na działanie ramię w ramię z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej. Nasze remizy tętnią życiem, słychać w nich gwar strażackiej młodzieży, która niebawem zasili kolejne szeregi andrychowskich ochotników… (…)

Niech ta publikacja będzie dowodem wdzięczności dla minionych pokoleń strażaków Gminy Andrychów. Niech płomień ich trudu i poświęcenia będzie w nas wiecznie żywy. ”

Osoby zainteresowane papierową wersja publikacji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. 
W książce zamieszczono (jeśli nie zaznaczono inaczej) fotografie archiwalne z kolekcji poszczególnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Archiwum Gminy Andrychów (aga.edu.pl)
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *