Krakowiaki – Kapela Brodów

Za nami piękny czas nagrywania płyty Kapeli Brodów p.t. „Krakowiaki”. W nagraniach udział wzięli: Witek Broda, Katarzyna Timingeriu, Maciej Filipczuk,  Mirosław Feldgebel, Paweł Iwaszkiewicz, Kuba Mielcarek.

Pierwszy etap nagrań odbył się w „Domu Ikon” w malowniczej małopolskiej wsi Nowicy.

Pomysłodawcą i inicjatorem zadania jest Witold Broda, który badając polską kulturę muzyczną ludową i tradycyjną zauważył potrzebę pochylenia się nad zagadnieniami związanymi z różnicami funkcjonowania w przestrzeni publicznej, mowie i wyobrażeniu potocznym, a także dyskursie akademickim zagadnień związanych z tańcami narodowymi. I tak od 2018 realizujemy projekt poszerzania wiedzy teoretycznej i praktycznej z tego zakresu. W roku 2018 i 2019 realizowaliśmy projekty dotyczące poloneza: najpierw wydaliśmy publikację autorstwa Tomasza Nowaka „Polski, polonez, chodzony” a rok później płytę CD Kapeli Brodów pod tym samym tytułem. W roku 2020 rozpoczęliśmy prace nad krakowiakami wydając publikację Tomasza Nowaka podejmującą temat tego tańca narodowego, teraz przyszedł czas na materiał dźwiękowy dotyczący krakowiaka.

„Na płycie znajdą Państwo krakowiaki, które grano i nucono przy kołysce i pogrzebie.
Krakowiak to rytm, specyficznie polski i wyjątkowy, a nie tylko taniec. Znany na Litwie, w Rumunii, Estonii.
„Koników siedem” się tu Państwo nie doszukacie. Będą wszystkie rodzaje muzyczne od ballady przez tańce po dziwne i ekscentryczne faktury muzyczne.”
Witek Broda

 

Do końca roku płyta będzie dostępna zarówno w wersji CD jak i zostanie bezpłatnie udostępniona w przestrzeni publicznej Internetu (na stronie www.fundacjamemo.pl). Osoby zainteresowane będą mogły otrzymać płytę po wcześniejszym  wypełnieniu odpowiedniego formularza.

Więcej informacji niebawem!

fot. Regina Pazdur, Maciej Kudłacik

« 1 z 2 »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *