Trwają prace nad filmem o Marii Magierze

Przypominamy, że  Fundacja „Memo” podjęła się realizacji filmu przybliżającego postać  wybitnej artystki lokalnej: Marii Magiery. Za kamerą stanęła Regina Pazdur – etnolożka i archiwistka społeczna, autorka 7 filmów dokumentalnych poświęconych m.in twórczości ludowej. W filmie udział wzięła m.in. córka artystki Barbara Badowska, której serdecznie dziękujemy za wszelką okazaną pomoc, serce i wsparcie. W Archiwum Gminy Andrychów, które prowadzi Fundacja zamieściliśmy wiele archiwalnych fotografii z kolekcji pani Barbary dotyczących życia Marii z Walusiaków Magiery.

Urodzona w 1919 roku w Roczynach Maria Magiera, prowadziła aktywne życie społeczne, należała do Kółka Rolniczego, Ligii Kobiet, zasiadała w Zarządzie Koła Gospodyń Wiejskich. Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie sztukami plastycznymi jednak dopiero we wczesnych latach 70 XX w. zaczęła zrzeszać się w różnego rodzaju stowarzyszeniach zajmujących się sztuką; należała do grupy twórców nieprofesjonalnych „My” z Andrychowa, Grupy Artystów Rodzimej Twórczości (GART) w Krakowie, Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury (RSTK). Przez całe życie prowadziła ożywioną działalność artystyczną. Swoje dzieła prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce (Krakowie, Żywcu, Andrychowie, Bielsku-Białej, Kalwarii Zebrzydowskiej, Sułkowicach – Łęgu , Bolęcinie, Targanicach, Myślenicach) i w Europie (Czechy, Ukraina, Austria). Wielokrotnie nagradzana w licznych konkursach. W 2001 r. została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Andrychów” za krzewienie kultury i tradycji w środowisku oraz pracę społeczną na rzecz wsi.  Artystka  uprawiała malarstwo olejne na płótnie i desce, malarstwo na szkle, akwarelę, rzeźbiła w gipsie oraz zajmowała się hafciarstwem i zdobnictwem sprzętów użytkowych. Najbogatszą część dorobku  twórczyni  stanowią obrazy o tematyce związanej z tradycją i kulturą wsi Podbeskidzia.

Zmarła w 2005 roku pozostawiając po sobie ponad 1000 dzieł,  które zostały zebrane przez jej potomnych i umieszczone w domu rodzinnym z lat 40 XX w. Zabytkowy budynek  pełni do dziś funkcję galerii i swoistego muzeum twórczości pani Marii. To właśnie w nim kręcone były główne ujęcia powstającego dokumentu. Zdjęcia do filmu już się zakończyły teraz przyszła pora na montaż.

„Cieszę się, że powstaje film o Marii Magierze. Ta wyjątkowa artystka: malarka, rzeźbiarka, poetka z zamiłowaniem do śpiewu i muzyki pozostawiła po sobie ogromny dorobek. Warto wspomnieć, że oprócz ponad 1000 obrazów, są rzeżby, pamiętniki, śpiewniki i nagrania audio zawierające m.in pieśni ludowe w wykonaniu Marii Magiery. Nad tymi taśmami szpulowymi pracował Maciej Kudłacik, któremu udało się zdigitalizować zapisane nagrania.  Przy realizacji  filmu pojawił się problem nadmiaru. Nadmiaru historii, nadmiaru emocji, które chciałoby się opowiedzieć i utrwalić. Wszystko czego dowiedziałam się od osób pamiętających Marię Magierę, a przede wszystkim od niezastąpionej córki artystki Barbary Badowskiej wydaje się być szalenie interesujące, warte opowiedzenia i pochylenia się na tym. A jej sztuka? A obrazy? Im dłużej przebywałam w ich otoczeniu, czy może lepiej powiedzieć towarzystwie, stawały mi się bliższe, piękniejsze a opowieści jakie ze sobą niosły – prawdziwsze. Świat widziany oczyma Marii Magiery stał się moim światem. Teraz, po skończeniu kręcenia ujęć, przyszedł czas na montaż i decyzje wpływające na finalny kształt filmu. Nie będzie to prosta sprawa.” –  mówi Regina Pazdur. Do 5. września tego roku film ukaże się w Internecie na stronie Fundacji i Archiwum Gminy Andrychów. 

Zrealizowano dzięki dofinansowaniu  z Gminy Andrychów oraz dzięki sponsorom: Ogniochronowi, Lucynie i Stanisławowi Sordylom – Kocierz Hotel &SPA, Magdalenie Dubaniowskiej, Andrzejowi Góralowi – sklepy Lewiatan, Erykowi Stusowi – Szkółka Krzewów Ozdobnych, Jackowi Mikule Extra Fruits

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *