Godnie Święta – płyta Julii Doszny i Antoniego Pilcha

Cieszymy, iż w tym roku ziści się (jak ufamy) kolejne marzenie artystów współpracujących z naszą Fundacją. Marzenie to dotyczyło nagrania płyty z wyjątkowym repertarem przez osobę o wyjątkowym talencie i wrażliwości.  Czujemy się wyrużnieni , że Fundacja „Memo” będzie wydawcą najnowszej płyty Julii Doszny i Anoniego Pilcha.

Spotkanie znanej łemkowskiej pieśniarki, która od lat popularyzuje kulturę Łemków, stworzyła zespół Wereteno, dokonała licznych nagrań płytowych i filmowych, koncertowała w kraju i na świecie oraz lutnisty, śpiewaka, pedagoga, animatora muzyki dawnej, założyciela zespołu Bractwa Lutni (płyta „Pacierz Polski”) i Akademii Tradycji (płyta „Pieśni Rzeczypospolitej Wielu Narodów” oraz płyty autorskie „Pątnik” i „Pieśni Słonne”), to ciekawe i cenne połączenie ludowej tradycji i jej szczególnego, staroruskiego rytu z estetyką odtwórców autentycznej muzyki dawnej a także symboliczną dla tego obszaru muzyki lutnią. Program wybrany przez oboje artystów na płytę „Godne Święta” zawiera w sobie najstarsze kolędy m.in. ze zbiorów Oskara Kolberga i Jerzego Bartmińskiego – z pogranicza dawnej Polski i Rusi. Do projektu – jako producent – został zaproszony muzyk tworzący muzykę ilustracyjną, filmową Maciej Kudłacik, współpracujący m.in. z muzykami łemkowskimi i przedstawicielami muzyki współczesnej. 

Proces nagrywania miał miejsce w cudownym miejscu – Domu Ikon w Nowicy prowadzonym przez księdza Jana Pipkę. Niesposób w krótkim wpisie oddać atmosferę tamtych letnich dni …Już nie długo efekt pracy będzie można usłyszeć. Cierpliwości!

 

 

   

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *