Niebawem nowa publikacja z serii „Biblioteka Archiwum Gminy Andrychów”

Wszystko wskazuje na to, iż w okresie wakacji ukaże się nasza najnowsza publikacja z serii „BIblioteka Archiwum Gminy Andrychów” tym razem dotycząca Miejskiej Orkiestry Dętej „Andropol” Andrychów.

Publikację z okazji 100 lecia istnienia Orkiestry przygotowuje kapelmistrz orkiestry Łukasz Zaborowski.

Historia andrychowskiej orkiestry sięga początku lat 20-tych kiedy to powstała Fabryczna Orkiestra Strażacka przy Zakładach Bawełnianych Braci Czeczowiczka. Zespół liczył wówczas od 15 do 25 muzyków – robotników z zakładu, grających początkowo na własnych instrumentach. W czasie okupacji orkiestra była zmuszona zawiesić swoją działalność. Reaktywowana została w 1947 roku przez dyrekcję i związki zawodowe Zakładów Bawełnianych, późniejsze Andrychowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Andropol” S.A. Rozkwit orkiestry nastąpił po roku 1962. W swoich malowniczych strojach podhalańskich orkiestra dwukrotnie brała udział w Centralnych Dożynkach w Warszawie, trzykrotnie koncertowała w Łodzi. Występowała na rozmaitych uroczystościach w Krakowie i w Bielsku-Białej, kilkukrotnie była laureatką wojewódzkich przeglądów orkiestr dętych w tychże miastach. Jednym z największych sukcesów andrychowskiego zespołu było zdobycie III nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych II-go Festiwalu Kulturalnego Związków Zawodowych w 1971 roku. „Orkiestra Dęta AZPB Andropol” liczyła wówczas 110 członków!

Orkiestra AZPB „Andropol”, jak wiele innych orkiestr działających przy różnego rodzaju państwowych zakładach przemysłowych, dotkliwie odczuła zmiany jakie miały miejsce w Polsce po 1989 roku, a w szczególności proces prywatyzacji zakładów. Jako jedna z niewielu orkiestr zakładowych działających na terenie dawnego województwa bielskiego przetrwała ten bardzo trudny okres i gra do dziś! W roku 1999 patronat nad orkiestrą przejęło Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Mimo znacznego zmniejszenia liczebności zespołu (do 35 muzyków) orkiestra znów mogła koncertować na wysokim poziomie, a co za tym idzie zdobywać nagrody na różnych przeglądach i festiwalach. W 2003 roku Orkiestra Dęta „ANDROPOL” pod dyrekcją mgr Wojciecha Piątka zdobyła I-miejsce podczas Finału XXVI Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu.

Od roku 2004 andrychowska orkiestra działa jako stowarzyszenie, którego celem statutowym jest wspieranie inicjatyw i wspólnych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy i kultury muzycznej poprzez organizowanie koncertów, naukę gry na instrumentach dętych oraz współpracę z instytucjami kultury i jednostkami oświatowymi.

Orkiestra występuje na wszystkich ważnych uroczystościach kościelnych, państwowych, wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych odbywających się na terenie Gminy Andrychów, jak również poza jej granicami. W ostatnich latach były to m.in.: „Kocioł teatralny”, „Zawody narciarskie o Puchar Burmistrza Andrychowa”, „Dni Andrychowa”, „Bieg po Serce Zbója Spod Złotej Górki”, „Finał WOŚP”, „Wigilia Andrychowska”, „Dzień Papieski”, „Dożynki Gminne”, „Jesień Kurdwanów” w Krakowie, „Jubileusz 250-lecia lokacji Miasta Andrychowa”, „Ogólnopolskie Dni Pszczelarza” w Bielsku-Białej. „Uroczystości Zaśnięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej”.

W zeszłym roku wydaliśmy już z okazji Jubileuszu Orkiestry płytę CD zatytułowaną „Do tańca i do różańca”, teraz przyszła pora na publikację książkową.

Wydanie publikacji, nad którą Patronat Honorowy objął Burmistrz Andrychowa możliwe będzie dzięki dofinansowaniu NIW-CRSO z programu NOWEFIO oraz Urzędowi Gminy Andrychów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *