Antoni Pilch

Fundacja „Memo” będzie wydawcą najnowszej płyty Julii Doszny i Anoniego Pilcha. Prace nad płytą zatytułowaną „Godnie Święta” trwają…

Antoni Pilch o sobie: Urodziłem się w 1949 r. i wychowałem w Przemyślu, tutaj też uczyłem się muzyki. Skrzypce, fortepian, organy i gitara to instrumenty, które poznałem. Studiowałem gitarę klasyczną u Edmunda Jurkowskiego w Katowicach a następnie po wcześniejszych samodzielnych studiach lutnię w The Royal College of music w Londynie. Posiadam dyplomy RCM oraz Akademii Muzycznej w Krakowie jako lutnista. Od 1978 r. jestem członkiem The Lute Society w Londynie. W latach 1984 – 1991 prowadziłem klasę lutni w AM w Krakowie. Od 1990 we Dworze na Wysokiej jako prezes Fundacji Lutnia Staropolska prowadziłem warsztaty, seminaria i międzynarodowe spotkania kulturalne dla krajów Europy Środkowo Wschodniej. Od 2011 r. jestem członkiem European Lute Orchestra i biorę udział w dorocznych koncertach. Od 2014 pracuję z Julią Doszną nad repertuarem najstarszych pieśni Łemkowskich, Nadsania i Rzeczypospolitej XVI i XVII w. Koncertowaliśmy w wielu miejscach w Polsce, oraz w Austrii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Ukrainie. W naszym repertuarze są pieśni z tomów Przemyskie i Sanocko Krośnieńskie Oskara Kolberga, pieśni Rzeczypospolitej Obojga Narodów XVI i XVII w, pieśni nabożne, kolędy, pasyjne oraz pieśni żydowskie. W koncertach staramy się ukazać wielokulturowość dawnej Polski. Obecnie mieszkam w Przemyślu gdzie regularnie koncertuję w Muzeum Ziemi Przemyskiej. Współpracuję z Choreą Kozacką z Kijowa. Współorganizowałem festiwale muzyki dawnej w Starym Sączu i Jarosławiu oraz kierowałem zespołem Bractwo Lutni.