Archiwum Gminy Andrychów

Wciąż działamy w ramach Archiwum Gminy Andrychów. Zachęcamy do zaglądania na stronę projektu i śledzenie aktualności.

Przypominamy o trzech drogach przyjmowania archiwaliów do archiwum:

  1. Mobilna – możemy do Państwa przyjechać ze skanerem i pracę digitalizacji wykonać na miejscu.
  2. Stacjonarna – czyli punkt przyjmowania archiwaliów zlokalizowany w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie.
  3. Online – za pomocą wortalu aga.edu.pl, który umożliwia samodzielne przesłanie zeskanowanego lub nagranego materiału archiwalnego.

Szanowni Państwo – archiwum AGA z założenia tworzymy wspólnie – każdy kto chce ocalić pamiątki przeszłości i przekazać je młodszemu pokoleniu może podzielić się swoimi archiwaliami z szerszym gronem odbiorców. Jeśli mają Państwo stare (co najmniej z lat 70-80. XX wieku), ciekawe, oryginalne fotografie (nie kopie) dokumentujące dawne życie w gminie Andrychów prosimy o skorzystanie z jednego z wyżej wymienionego sposobu przekazania ich do dalszego opracowania. Osoby działające na rzecz Archiwum zeskanują archiwalia na profesjonalnym sprzęcie, opracują i następnie zwrócą właścicielowi. Do Archiwum, celem wykonania ich kopii cyfrowych, można przekazać oprócz fotografii również wszelkiego rodzaju dokumenty (pamiętniki, świadectwa szkolne, dyplomy, legitymacje, stare listy, pocztówki, telegramy, itp.)

Za nami seria warsztatów z zakresu „Historii Mówionej” przeznaczona dla młodzieży klas humanistycznych Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Andrychowie, a przeprowadzonych przez etnolożkę Reginę Pazdur i historyczkę Darię Rusin. Obie panie prowadziły również  serię warsztatów z zakresu archiwizacji, genealogii, digitalizacji i Otwartego Systemu Archiwizacji OSA, o czym wielokrotnie informowaliśmy. Przed nami ostatnie z zaplanowanych w 2019 r. spotkań warsztatowych z zakresu „Historii Mówionej”, tym razem przeznaczonych nie tylko dla młodzieży. Zapraszamy 17 grudnia na godz. 17.00 do Klubu Andrychowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Lenartowicza 7.

Przypominamy, że dwuletni projekt pod nazwą „Archiwum Gminy Andrychów” (podajemy skróconą nazwę projektu) realizowany jest dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Celem projektu, realizowanego przez wnioskodawcę Fundację „Memo” wraz z instytucjami i organizacjami partnerskimi (Towarzystwem Miłośników Andrychowa, Miejską Biblioteką Publiczną w Andrychowie, Stowarzyszeniem „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie” oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie) jest zachęcenie miejscowej społeczności do udziału w działaniach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego regionu, przy jednoczesnym zdobywaniu przez uczestników projektu wiedzy w sferze działań obywatelskich. W razie pytań zapraszamy serdecznie do kontaktu z koordynatorką projektu Reginą Pazdur, tel.: 531 245 785, fundacjamemo@gmail.com.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *