Jesienią, od 5 do 8 października 2017 r. grupa 33 mieszkańców/ek gminy Andrychów -wśród nich także przedstawiciele naszej Fundacji – pojechała do miasta partnerskiego Isny w Niemczech. Wizyta związana była z uroczystym jubileuszem 20 lecia nawiązania współpracy pomiędzy dwoma miastami.
Przez 3 dni organizowaliśmy spacery badawcze, rozmawialiśmy z przedstawicielami/kami organizacji pozarządowych działających dla lokalnej społeczności a także zwiedzaliśmy wiele. Szczególnie interesująca wydaje się być obserwacja relacji i sposobów budowania dialogu międzykulturowego, a także organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Wiele uwagi poświęciliśmy, razem z przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Andrychowa, na obserwacje sposobów prezentacji i archiwizacji zasobów dziedzictwa kulturowego Isny. Miasto to posiada zbliżone do Andrychowskich tradycje rzemieślnicze; bardzo popularnym cechem w tym mieście był cech tkacki. Do dziś w mieście pozostało niewielu rękodzielników, jednak zauważa się zwrot w kierunku odradzania się tego typu działalności. Od niedawna w Isny działa znów szewc. Jest stolarz. A także duża liczba punktów handlowych oferująca w swym asortymencie zdrową żywność wyprodukowaną „na miejscu” (zwłaszcza herbaty, mieszanki ziołowe, sery, miody, nalewki, soki, przetwory itp.), rękodzieło artystyczne (zwłaszcza filcowe i włóczkowe). Pięknie prezentuje się SKLEP obuwnika (szewca ortopedycznego). Ta lokalna i rodzinna firma jest wspierana przez mieszkańców, bo wiele osób zaopatruje się u rodzimych wytwórców. To właśnie po wizycie w Isny podjęliśmy ostateczną decyzję: robimy nowy film o rzemieślnikach! Miejmy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zrobić solidne badania dokumentujące zanikające zawody w Andrychowie…
Wszystkich Państwa zainteresowanych historią podpisania porozumienia i działaniami podejmowanymi w ramach współpracy zachęcamy do zapoznania się z wydaną 5 lat temu PUBLIKACJĄ.
fot. D. Rusin, R. Pazdur