Mazurek to śliczny ptak z czarną plamką na białym policzku, pyszne ciasto na Wielkanoc, piękny taniec i rytm, w końcu hymn narodowy. Wszelakimi porami trafia do nas. Na płycie znajdziecie Państwo melodie tradycyjne, zagrane nietradycyjnie, beztrosko, z dbałością o szczegóły. Zapraszamy – muza taneczna, religijna i Bóg wie jaka…
Gra zespół w składzie:
Witold Broda lider – skrzypce, lira korbowa, głos
Paweł Iwaszkiewicz – dudy, kozioł polski, pomort
Katarzyna Kapela – wokal, skrzypce
Piotr Łyszkiewicz – klarnet basowy, głos
Jakub Mielcarek – kontrabas
Piotr „Jaszczur” Śnieguła – klarnet basowy
gościnnie: Artur Lis – ligawka (1), Maria Erdman – organy (8)
realizacja i produkcja muzyczna: Piotr Łyszkiewicz, Maciej Kudłacik
projekt okładki: Bartosz Rejmak w oparciu o fotografię fragmentu tumby nagrobnej kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego znajdującej się w kolegiacie opatowskiej.
SPIS UTWORÓW:
- „Psi Mazurek” – koncepcja własna. 00:00
- „Mazurek ciągnący” 00:43 – utwór ze zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego z regionu rzeszowskiego. Ciekawy przykład grania ponad rytmem, starodawna maniera wykonawcza.
- „W stodole sowa siada” 03:58 – utwór od legendarnej Kapeli Sowów. Zasłyszany z płyty Polskiego Radia wariant z regionu rzeszowskiego, znany również na Mazowszu.
- „Mazurek ballada” 07:24 – autorski utwór Witka Brody.
- „Lubelski” 11:28 – mazurek ze zbiorów Oskara Kolberga, trzyczęściowa suita. Przykład łączenia odrębnych tematów w jeden utwór.
- „Nie będziesz ty dziewczę” 14:04 – utwór od skrzypka Jana Marka, wybitnego instrumentalisty z okolic Sędziszowa Małopolskiego. Nie mogło się bez niego odbyć żadne wesele. Mazurka przerobił z pieśni religijnej. Jak usłyszał w radiu współczesną melodię, która mu się spodobała mawiał „ta melodia musi być moją”. Utwór ze zbiorów Witka Brody.
- „Pamiętaj człowiecze na Jezusa” 17:49 – pieśń żałobna znana niemal w całej Polsce, zapisana w kancjonałach, wersja z Mazowsza. Kontrafaktura – w dawnych czasach dokładano do utworu tanecznego tekst religijny. To właśnie na tej płycie znajdą Państwo melodię Jana Marka, który odkręcił sytuację i przywrócił jej taneczny charakter. Ze zbiorów Witka Brody.
- „Pamiętaj człowiecze na Jezusa” 21:59 – partita organowa Marii Erdman na temat pieśni.
- „Łabędzie” 28:17 – mazurek ze zbiorów ISPAN; wyjątkowy utwór z Warmii o ewidentnie mazowieckiej proweniencji. Kultura muzyczna Warmii po wojnie (a po wcześniejszej germanizacji) była raczej niemiecka. Tu mamy przykład czystego stylu polskiego.
- „Św. Juna” 32:30 – utwór świętojański z Lubelszczyzny, zapisany w trakcie akcji zbierania folkloru przed II wojną światową. Bardzo archaiczna harmonia i forma. Śpiewane słowa w gwarze.
- „Od Dobrzelina” 33:52 – rasowy z tamtych terenów mazurek. Kapela z Dobrzelina, od której ten utwór zagramy to wirtuozi rubata czyli rytmicznego przesunięcia jakże często wykorzystywanego w ich utworach i notowanego w nutach.
- „Przed harendą” 36:12 – kolęda ze zbiorów Oskara Kolberga – zupełnie wyjątkowa ponieważ była wykonywana żydom, w tym przypadku karczmarzowi. Kolęda życząca, bez wspomnienia narodzenia pańskiego. Motyw znany: o gołębiu, który przynosi gospodarzowi dary.
- „Od Brudzewic” 38:57 – mazurek ze zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego z pogranicza radomskiego i opoczyńskiego. Wielce oryginalny demoniczny utwór pokazujący, że do tańca nie musi być na wesoło.
- „Dutka” 42:17 – melodia z Ożorkowa ze zbiorów Bartosza Izbickiego, kiedyś organisty na tych terenach. Śpiewana zarówno jako pieśń weselna jak i liryczna.
- „Hultaj” 48:16 – trzyczęściowy utwór z lubelskiego ze zbiorów Oskara Kolberga.
- „Weselny Sowów” 48:43 – wolny mazurek legendarnego skrzypka Kapeli Sowów. Przykład rzeszowskiego traktowania rytmów mazurkowych. Utwór ten grano do obrzędu oczepin – oczywiście w tonacji minor, bo powiadano: „jeśli panna młoda nie zapłacze na weselu będzie płakała całe życie”.
- „Mazurek Marcińca” 52:48 – utwór Kazimierza Marcińca, człowieka niezwykłej urody, który grał wyjątkowe utwory, Beludżystan z rzeszowskiego.
- „Mazurek serbski” 57:02 – autorski utwór Witka Brody.