Rozpoczynamy zdjęcia do filmu o Marii Magierze

Z dużym entuzjazmem informujemy, że Fundacja „Memo” podjęła się realizacji filmu dokumentalnego na temat życia i twórczości wybitnej artystki lokalnej: Marii Magiery! Możliwe stanie się to dzięki dofinansowaniu z Gminy Andrychów oraz dzięki sponsorom: Ogniochronowi, Lucynie i Stanisławowi Sordylom – Kocierz Hotel &SPA, Magdalenie Dubaniowskiej, Andrzejowi Góralowi – sklepy Lewiatan, Erykowi Stusowi – Szkółka Krzewów Ozdobnych, Jackowi Mikule Extra Fruits.

Urodzona w 1919 roku w Roczynach, prowadziła aktywne życie społeczne, należała do Kółka Rolniczego, Ligii Kobiet, zasiadała w Zarządzie Koła Gospodyń Wiejskich. Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie sztukami plastycznymi jednak dopiero we wczesnych latach 70 XX w. zaczęła zrzeszać się w różnego rodzaju stowarzyszeniach zajmujących się sztuką; należała do grupy twórców nieprofesjonalnych „My” z Andrychowa, Grupy Artystów Rodzimej Twórczości (GART) w Krakowie, Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury (RSTK). Przez całe życie prowadziła ożywioną działalność artystyczną. Swoje dzieła prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce (Krakowie, Żywcu, Andrychowie, Bielsku-Białej, Kalwarii Zebrzydowskiej, Sułkowicach – Łęgu , Bolęcinie, Targanicach, Myślenicach) i w Europie (Czechy, Ukraina, Austria). Wielokrotnie nagradzana w licznych konkursach. W 2001 r. została uhonorowana odznaczeniem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Andrychów” za krzewienie kultury i tradycji w środowisku praz pracę społeczną we wsi.  Artystka  uprawiała malarstwo olejne na płótnie i desce, malarstwo na szkle, akwarelę, rzeźbiła w gipsie oraz zajmowała się hafciarstwem i zdobnictwem sprzętów użytkowych. Najbogatszą część dorobku  twórczyni  stanowią obrazy o tematyce związanej z tradycją i kulturą wsi Podbeskidzia.

Zmarła w 2005 roku pozostawiając po sobie około 1000 dzieł,  które zostały zebrane przez jej potomnych i umieszczone w domu rodzinnym z lat 40 XX w. Zabytkowy budynek  pełni do dziś funkcję galerii i swoistego muzeum twórczości pani Marii.

Więcej informacji niebawem!

Nikodem Kudłacik

fot.  Zdjęcie ślubne Marii z Walusiaków z Józefem Magierą, 1937-03-31

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *