Zespół Czerwie obchodzi w 2025 r. 25-lecie swojej działalności – z tej okazji, już niebawem, ukaże się ich kolejny album, tym razem z muzyką do filmu „Gabinet dr. Caligali” z 1921 r. w reż.: Roberta Wiene’a. Wydawcą płyty będzie Fundacja „Memo”.
Grupa Czerwie powstała w 2000 roku w Roczynach i działa nieprzerwanie od 25 lat.
W ostatnich 15 latach działalności zespół skupił się na komponowaniu i graniu na żywo muzyki do filmów niemych z początku XX w. tworząc soundtracki do 12 filmów.
Zespół stworzył swój własny styl muzyczny, wydał 3 płyty z autorskimi utworami oraz 3 płyty z muzyką filmową. Grupa zagrała ponad 1000 koncertów w całej Polsce oraz Niemczech, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Holandii, Luksemburgu oraz Wielkiej Brytanii.
W Polsce zespół występował na znaczących scenach m.in. w Filharmonii Częstochowskiej, Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, Filharmonii Szczecińskiej (w której to w maju 2024 zagrał ze znaną z środowisku muzyki klasycznej Orkiestrą Symfoniczną West Side Sinfonietta do filmu niemego w Polą Negri pt. „Bestia”).
Grupa występowała na wielu festiwalach europejskich m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Kina Niemego Hippodrome w Szkocji (2016), na Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum (Festiwal węgierskiej Filmoteki Narodowej) na Polskiej Wiośnie Filmowej w Budapeszcie (2018); w Muzeum Historii Kina w Dusseldorfie,Instytucie Hiszpańskim we Frankfurcie, na Niesse Film Festival w Zittau 2019, Cineast Festiwal Luxemburg 2023.
Zespół tworzy też muzykę teatralną m.in. do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007) – sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy, wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura.
Czerwie współpracują z Instytutami Polskimi w Europie oraz Instytutem Adama Mickiewicza przy projektach promujących polską kulturę na świecie.
Oprócz tego zespół wraz z podróżnikiem i pisarzem Markiem Tomalikem stworzył dwa autorskie pokazy multimedialne: Mały Książe na 6 kontynentach oraz Aborygeni – rdzenni Australijczycy.
Zadanie dofinansowano ze środków Gminy Andrychów.